Polacy chcą jeździć elektrykami, ale brakuje stacji ładowania. Krakowski Copernic GO ma pomysł, jak to zmienić.

Polacy chcą jeździć elektrykami, ale brakuje stacji ładowania. Krakowski Copernic GO ma pomysł, jak to zmienić.

0 przez

Już prawie połowa Polaków rozważa zakup auta elektrycznego, a sprzedaż takich samochodów osiąga rokrocznie dwucyfrowe wzrosty. Jednocześnie wielu zainteresowanych zakupem elektryka ma obawy o dostępność ładowarek, których już teraz jest za mało. Krakowski Copernic GO zamierza to zmienić. 

Liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów elektrycznych dynamicznie rośnie. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), pod koniec listopada 2022 roku zarejestrowanych było ponad 59 tys. samochodów osobowych oraz blisko 3 tys. aut dostawczych i ciężarowych z napędem elektrycznym. W samym 2022 roku, nie wliczając grudnia, liczba elektryków wzrosła o blisko 24 tys. sztuk – to aż o 39 proc. więcej niż analogicznym okresie 2021 roku. Z kolei prognozy, przygotowane przez PSPA w raporcie „Polish EV Outlook 2022” mówią, że roczna liczba rejestracji „elektryków” do 2025 r. może wzrosnąć do około 174 tys. sztuk.

Rośnie również zainteresowanie Polaków zakupem auta z napędem elektrycznym. Według PSPA w ciągu ostatnich 6 lat odsetek chętnych wzrósł o 30 p.p. i wynosi teraz aż 42,4 proc. Wariantem w pełni elektrycznym (BEV) w tym roku wyraziło zainteresowanie aż 15 proc. badanych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż 2 lata wcześniej.

O ile wysoka cena auta elektrycznego ma coraz mniejsze znaczenie dla osób zainteresowanych zakupem – zniechęca do zakupu zaledwie 1/3 badanych przez PSPA, gdy w 2017 roku były to niemal 3/4, to wielu potencjalnych nabywców ma obawy związane z kosztami eksploatacji auta, rosnącymi wraz z cenami energii, oraz wygodą jego użytkowania – tu najbardziej niepokoi zbyt wolne powstawanie stacji ładowania.

Brak ładowarek hamuje rozwój rynku

Upowszechnienie samochodów elektrycznych nie jest możliwe bez zapewnienia infrastruktury, pozwalającej na ich wygodne użytkowanie. Chodzi głównie o możliwość szybkiego i bezproblemowego ładowania. Potwierdzają to badania PSPA – ankietowani uważają, że odległość ładowarki od domu nie powinna być większa niż 2 km (40,9 proc. badanych), a dla jednej piątej (20,3 proc.) problemem nie jest dystans maksymalnie 3 km.

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 2,5 tys. ogólnodostępnych stacji ładowania (stan na koniec listopada 2022 r.). Niestety, rozwój infrastruktury nie nadąża za wzrostem liczby „elektryków”, w rezultacie czego rośnie dysproporcja pomiędzy liczbą aut elektrycznych a ładowarek. W tej chwili na jeden ogólnodostępny punkt ładowania przypada aż 11,5 samochodu, a przepaść ta systematycznie się powiększa – jeszcze w 2019 roku było to “zaledwie” 1 do 6.

Sieć ładowarek już w tej chwili jest niewystarczająca, a brak szybkiej rozbudowy może zatrzymać proces elekryfikacji floty samochodowej w Polsce – ostrzega Rahim Blak, prezes Copernic GO, krakowskiej spółki budującej własną sieć stacji ładowania. – Według prognoz  Międzynarodowej Agencji Energetycznej liczba ogólnodostępnych punktów ładowania w Europie powiększy się do 2025 roku do ponad 1,5 mln.

Jak ocenia prezes Copernic GO, w porównaniu z tym obecna liczba 2,5 tys. ładowarek, jakimi dysponujemy w kraju, wypada „bardzo źle”.

Był okres, kiedy stacji powstało bardzo dużo, ale przyrost ten nie był związany z płynnością rynku, tylko z dofinansowaniami, które firmy otrzymywały na uruchomienie ładowarek. Potem branża zwolniła, a teraz, na szczęście, ponownie obserwujemy trend wzrostowy – dodaje. 

Jak sprostać zapotrzebowaniu

Do zapewnienia odpowiedniego poziomu infrastruktury stacji ładowania jest potrzebne zaangażowanie przynajmniej trzech rodzajów podmiotów: administracji publicznej, operatorów sieci elektroenergetycznej oraz prywatnego biznesu.

Przyspieszeniu rozwoju sieci ładowania ma służyć m.in. unijne Rozporządzenie o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych (AFIR),  wprowadzające np. wymóg podnoszenia łącznej mocy krajowych stacji ładowania w zależności od liczby nowo rejestrowanych samochodów elektrycznych.

Dlatego też ważne są wszelkie inicjatywy wspierające sprawną rozbudowę infrastruktury. Jednym z takich działań jest propozycja projektu specustawy, przygotowana przez PSPA wraz z parterami branżowymi. Jej główne cele to: 

 • skrócenie czasu budowy przyłączy do sieci Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD) do maksymalnie 12 miesięcy;
 • wdrożenie mechanizmów stymulujących do przygotowania sieci do przyłączenia stacji ładowania na masową skalę;
 • precyzyjne zdefiniowanie standardów budowy przyłączy przez OSD.

Copernic GO zbuduje sieć stacji

Konkretny plan na budowę nowoczesnej sieci stacji ładowania ma Copernic GO. To jedna ze spółek krakowskiej Grupy Copernic, tworzonej przez podmioty zajmujące się całościową realizacją inwestycji budowy stacji ładowania: od etapu projektu, poprzez budowę, a na zarządzaniu kończąc. Do grupy należy m.in. Copernic PPA, spółka znana z budowy farm fotowoltaicznych, których finansowanie odbywa się częściowo dzięki tokenizacji, czy Copernic Connect – firma działająca chociażby na rzecz modernizacji sieci elektroenergetycznej poprzez łączenie podmiotów, których zgody na przyłączenie do sieci zostały odrzucone właśnie przez niewystarczającą jej przepustowość.

Świat idzie w stronę zeroemisyjności. Niektórzy polemizują, czy samochody elektryczne są w pełni ekologiczne, natomiast my, poprzez działalność całej Grupy Copernic, chcemy, aby energia wykorzystywana do ładowania samochodów elektrycznych pochodziła z OZE – podkreśla Blak. – Dlatego właśnie budujemy farmy fotowoltaiczne i dążymy do tego, by energia na naszych stacjach pochodziła w stu procentach z zielonych źródeł. Wierzymy, że elektromobilność przyniesie wiele korzyści zarówno planecie, jak i gospodarce czy biznesowi.

Lokalizacje to podstawa

Copernic GO posiada platformę do obsługi ładowania samochodów elektrycznych oraz aplikację, która umożliwia łatwe korzystanie zarówno ze stacji Copernic, jak i z ponad stu stacji partnerskich w całej Polsce oraz ponad 30 tysięcy ładowarek w całej Europie. Dzięki własnym farmom fotowoltaicznym stacje należące do Copernic będą w przyszłości zasilane w stu procentach zielone energią. 

W tej chwili skupiamy się na pozyskaniu jak największej liczby lokalizacji. Celujemy nawet w ponad 10 tys. punktów. Cały proces uzyskania przyłączenia czasem trwa nawet 7-8 miesięcy, więc aby osiągnąć efekt skali, musimy zacząć właśnie od podpisania umów z właścicielami lokalizacji pod stacje – zaznacza Rahim Blak.

Aktualnie Copernic GO koncentruje się na atrakcyjnych lokalizacjach miejskich, starówkach, gminach turystycznych i uzdrowiskowych, a także terenach przedsiębiorstw miejskich, uczelni i instytucji publicznych. Ładowarki staną również w uczęszczanych punktach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, supermarkety, restauracje fast food przy trasach szybkiego ruchu, hotele, kościoły czy lotniska. Oprócz tego prowadzone są rozmowy z deweloperami, którzy budują zarówno osiedla mieszkaniowe, jak i nieruchomości komercyjne w miastach.

Warto wiedzieć

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w najbliższych latach upływał będzie pod znakiem unijnej propozycji “Fit for 55”. Celem tej propozycji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Dzięki czemu UE zakłada osiągnięcie ostatecznie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby osiągnąć ten poziom, konieczne byłoby wyeliminowanie tradycyjnych napędów i zastąpienie ich zeroemisyjnymi już do 2030 roku. Oznacza to również, że pojazdy niespełniające tych wymogów musiałyby zniknąć z rynku europejskiego po 2035 roku.

Dodatkowo, wskazuje się potrzebę większej cyfryzacji polskiego rynku motoryzacyjnego. Dotychczas kanały kontaktu z klientem i sprzedaży opierały się na punktach stacjonarnych. Pandemia wymusiła zmianę tego modelu i pokazała potencjał wirtualnej sprzedaży samochodów, zarówno dystrybutorom, jak i klientom. Ci drudzy zachęceni są do zakupu pojazdu online między innymi dzięki gwarancji satysfakcji, konkurencyjnym cenom, zaufaniu do marki oraz możliwości ulepszeń po zakupie.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Porada tygodnia AUTO Time

Bezpieczeństwo na drodze to kwestia kluczowa, mająca na celu ochronę życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze:

 1. Przestrzegaj ograniczeń prędkości: Zawsze dostosowuj prędkość do warunków drogowych, znaków drogowych i przepisów. Nadmierna prędkość jest jednym z głównych czynników wypadków drogowych.
 2. Zawsze używaj pasów bezpieczeństwa: Zapięcie pasa bezpieczeństwa może znacząco zwiększyć szanse na przeżycie w przypadku wypadku. Upewnij się, że wszyscy pasażerowie w pojeździe mają zapięte pasy.
 3. Unikaj jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków: Kierowanie pojazdem pod wpływem substancji psychoaktywnych jest niebezpieczne i może prowadzić do tragicznych wypadków. Jeśli planujesz spożywać alkohol, zorganizuj alternatywny środek transportu.
 4. Przestrzegaj znaków drogowych: Znaki drogowe zawierają istotne informacje dotyczące ograniczeń prędkości, kierunku ruchu, skrzyżowań i innych ważnych elementów drogi. Zawsze zwracaj uwagę na znaki i przestrzegaj ich.
 5. Uważaj na pieszych i rowerzystów: Bądź szczególnie ostrożny w obszarach, gdzie mogą pojawić się piesi i rowerzyści. Zawsze ustępuj pierwszeństwa pieszym na przejściach dla pieszych.
 6. Zachowaj bezpieczną odległość: Trzymaj bezpieczną odległość między swoim pojazdem a pojazdem przed tobą. To umożliwi ci reakcję na nagłe zdarzenia i uniknięcie kolizji.
 7. Regularnie sprawdzaj pojazd: Upewnij się, że twój pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Regularne przeglądy, wymiana oleju, sprawdzenie hamulców i oświetlenia są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa na drodze.
 8. Unikaj używania telefonu podczas jazdy: Rozmawianie przez telefon komórkowy lub przeglądanie treści podczas jazdy może być bardzo niebezpieczne. Zawsze skoncentruj się na prowadzeniu pojazdu.
 9. Ustępuj pierwszeństwa: Zawsze ustępuj pierwszeństwa, gdy to konieczne, zwłaszcza na skrzyżowaniach i w innych miejscach, gdzie istnieje ryzyko kolizji.
 10. Bądź elastyczny i cierpliwy: Nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem. Bądź elastyczny, cierpliwy i dostosuj się do zmieniających się warunków drogowych.

Przestrzeganie tych zasad może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i zminimalizowania ryzyka wypadków drogowych.