Gadżety samochodowe, które przydadzą się w te wakacje

Gadżety samochodowe, które przydadzą się w te wakacje

0 przez

Jeśli wybierasz się na wakacje samochodem, pamiętaj, że przed podróżą należy koniecznie sprawdzić stan techniczny auta, a także ciśnienie w oponach i uzupełnić wszystkie płyny (płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy, olej). To wszystko dla bezpieczeństwa. Aby usprawnić i umilić czas podróży, można dodatkowo zaopatrzyć się w kilka użytecznych gadżetów samochodowych.

Uchwyt na telefon

Jeśli jeszcze nie masz tego gadżetu na wyposażeniu swojego auta, najwyższy czas go nabyć! Dzięki niemu twój smartfon pozostanę w bezpiecznym i widocznym miejscu podczas jazdy, zarówno gdy będziesz korzystał z nawigacji, jak i kiedy będziesz odbierał połączenia – w trybie głośnomówiącym, oczywiście.

Torba termiczna lub lodówka samochodowa

Zazwyczaj w długą podróż zabiera się sporo jedzenia – zwłaszcza jeśli podróżuje się z dziećmi. Żeby produkty spożywcze nie zepsuły się w ciągu kilku godzin, warto schować je do lodówki samochodowej, którą zasila się z gniazdka zapalniczki. Jeśli natomiast zależy ci na tańszej opcji, możesz skorzystać z torby termicznej, która w swoim wnętrzu podtrzyma przez kilka godzin niską temperaturę np. zimnych napojów.

Organizer do bagażnika

Podczas podróży do wnętrza samochodu zazwyczaj pakujemy mnóstwo drobnych przedmiotów, które w krótkim czasie zaczynają bezwładnie przemieszczać się po fotelach i wycieraczkach. Dlatego dobrym sposobem na ich uporządkowanie jest zaopatrzenie się w organizer. Istnieją różne ich rodzaje: bagażnikowe, zakładane na fotele, występują w różnych rozmiarach.

Rozdzielacz gniazda zapalniczki

Obecnie każdy z nas zabiera w podróż różne urządzenia elektroniczne: smartfon, tablet, laptop, nawigacja, itp. Jeśli w samochodzie znajduje się kilku pasażerów i każdy z nich zechce podładować swój sprzęt w gnieździe zapalniczki, utworzy się do niej długa na kilka godzin kolejka! Dlatego w podróży warto doposażyć samochód w rozdzielacz do zapalniczki. Może on posiadać 3 lub więcej portów. Taki gadżet przyda się w samochodzie również na co dzień.

Wideorejestrator

To urządzenie również warto mieć zamontowane w samochodzie nie tylko w wakacje. Dzięki niemu cała trasa, jaką pokonamy zostanie nagrana, a w razie jakiejkolwiek kolizji lub wypadku, takie nagranie będzie idealnym dowodem do okazania policji lub w sądzie.

Świetnym wyborem będzie model Mio MiVue 818, który posiada funkcje „Znajdź zaparkowany samochód” oraz wbudowaną kilometrówkę – będą one szczególnie przydatne podczas wakacji. Dodatkowo Mio MiVue 818 oferuje nagrania najwyższej jakości, dzięki połączeniu szklanych soczewek, przysłony F1.8, szerokiego, rzeczywistego kąta widzenia 140O. Kamera ta umożliwia nagrywanie w rozdzielczości 2K 1440p przy gęstości zapisu 60 kl./s. Dzięki temu nagranie będzie płynne nawet przy dużej prędkości. W tym modelu zastosowało technologię Mio Night Vision, która zapewnia świetną jakość nagrań również w nocy, podczas szarówki, czy nierównomiernie padającego oświetlenia.

Mio MiVue 818 kosztuje 669 zł.

Kolejną kamerą z rodziny Mio, której zakup warto rozważyć, to Mio MiVue 812. Rozdzielczość 1440P, umożliwia rejestrowanie wyraźnych obrazów z szerokim kątem widzenia. Dzięki przysłonie F1.8, kamera ta doskonale radzi sobie z nagrywaniem w różnych warunkach oświetleniowych. Wideorejestrator oferuje funkcję nagrywania w Full HD 1080P z szybkością 60 kl./s, co pozwala na płynne i szczegółowe nagrania. Funkcja ostrzeżeń przed odcinkowym pomiarem prędkości uchroni kierowców przez przykrą pamiątką z wakacji, jaką mógłby być mandat ze niewłaściwą prędkość. Mio MiVue 812 posiada też inteligentny tryb parkingowy. Po zakończeniu jazdy, kamera włącza się automatycznie w przypadku wykrycia ruchu wokół samochodu, umożliwiając nagrywanie incydentów podczas postoju.

Wideorejestrator Mio MiVue 812 można kupić za 489 zł.

Innym wideorejetratorem godnym uwagi jest Mio MiVue 732 z pełni zintegrowanym WiFi. Ta kamera oferuje świetną jakość nagrywanego obrazu. Zawdzięcza go sensorowi 2M oraz płynnemu nagrywaniu Full HD 1080p z płynnością 30 klatek na sekundę. Dodatkowo dzięki obiektywowi o kącie 130° możesz być pewny, że kamera samochodowa zapisze wszystkie ważne szczegóły twojej podróży. Jeśli zdarzy się sytuacja, która zmusi cię do gwałtownego hamowania lub nagle zmienisz kierunek ruchu, Mio MiVue 732 zapisze i zabezpieczy całe to zajście na nagraniu wideo. Wbudowany w urządzenie 3-osiowy czujnik wstrząsów G-Sensor od razu zapisze krótki film na karcie pamięci, umieszczając go w bezpiecznym katalogu i zabezpieczając przed nadpisaniem.

Kamera samochodowa Mio MiVue 732 kosztuje 399 zł.

W podróży sprawdzi się także model kamery Mio MiVue C440, która posiada matrycę Sony premium STARVIS CMOS i rejestruje wyraźne obrazy nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Rejestrator ten oferuje rozdzielczość nagrywania Full HD 1080p, dzięki czemu bez problemu odczyta tablice rejestracyjne i inne detale. Mio MiVue C440 posiada 3-osiowy czujnik G, który pozwala na wykrywanie nagłych ruchów i wstrząsów. W przypadku zderzenia lub innego incydentu, kamera automatycznie zabezpieczy nagranie, aby nie zostało nadpisane. Kamera uruchamia się automatycznie i rozpoczyna nagrywanie, gdy tylko silnik samochodu zostanie włączony.

Zakup kamery Mio MiVue C440 to wydatek 379 zł.

Alkomat

Ten gadżet również warto posiadać na wyposażeniu auta, zwłaszcza, gdy podczas wakacyjnych wojaży planujemy degustować lokalne trunki. Aby następnego dnia mieć stuprocentową pewność, że możemy już bezpiecznie prowadzić, wystarczy sprawdzić przy pomocy alkomatu procentową zawartość alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu.

Warto wiedzieć

Co – oprócz aspektu wysokich kwalifikacji i dostępności pracowników - czyni Polskę wyjątkową dla branży motoryzacyjnej?

  • Dostępność Transportowa – Zrealizowane (3 249 km) oraz planowane (4 400 km) w najbliższych latach inwestycje w rozwój autostrad i dróg ekspresowych przełożą się wkrótce na 5. pozycję Polski w Europie pod względem długości sieci dróg najwyższej kategorii (wyprzedzając Wielką Brytanię). Także znaczące inwestycje w rozwój terminali portowych, szczególnie kontenerowych - pozwoliło na pozyskanie przez polskie porty regularnych połączeń obsługiwanych przez największe statki z Azją i resztą Europy. De facto, polskie porty stają się bramą dla transportu morskiego dla krajów regionu.
  • Możliwości Kooperacyjne – Obecność ponad 660 firm poddostawczych z certyfikatem IATF 16949:2016, jak również cztery fabryki pojazdów samochodowych (2 x VW Pojazdy Użytkowe, FCA oraz Grupa PSA z fabryką Opla), 6 fabryk autobusów (Solaris, MAN, Scania, Volvo, Autosan, URSUS/AMZ) oraz jedna fabryka pojazdów ciężarowych MAN stanowią o szansach współuczestniczenia w tworzeniu wartości dodanej tego sektora. Specjalnością Polski jest produkcja silników samochodowych czego przykładem są fabryki Volkswagena, Toyoty (dwa zakłady), FCA, Opla oraz obecnie budowany zakład Daimlera. Nie bez znaczenia pozostaje również geograficzna bliskość  pozostałych krajów regionu Europy Centralnej o rozwiniętym sektorze motoryzacyjnym,
  • E-Mobilność – Oficjalnym priorytetem dla kraju jest rozwój elektromobilności. Specjalne programy ulg oraz dofinansowania dla producentów (program E-bus), jak również wspierające rozwój infrastruktury na rzecz e-mobilności stworzą dodatkowe szanse biznesowe. Szacowana łączna wartość programów związanych z tym zagadnieniem może wynieść w okresie najbliższych dziesięciu lat nawet 19,4 mld PLN.
  • Efektywność Finansowa – Atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych obejmujący bezpośrednie wsparcie gotówkowe oraz zwolnienia podatkowe to jeden z elementów mających wpływ na wyniki finansowe. Niemniej ważna jest także organizacja pracy oraz pozostałe koszty operacyjne, które w Polsce pozostają na konkurencyjnym poziomie. Przykładowo, w zakresie obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych procentowa wielkość narzutu na wynagrodzenia brutto płatna przez pracodawcę osiąga w Polsce drugi najniższy poziom wśród krajów regionu.
  • Działalność B+R – Dojrzały ekosystem współpracy z uczelniami oraz wysoka jakość kształcenia stwarzają solidne podwaliny pod rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Centra B+R takich firm jak ZF TRW, Delphi, Wabco, Faurecia, Nexteer, Tenneco, Eaton, Valeo, Mahle, GKN Driveline są tego dobrym przykładem.

Przedstawiciele firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku przejawiają pesymizm oceniając zarówno obecną, jak i przyszłą sytuację branży.

Wskaźnik nastrojów menedżerów branży motoryzacyjnej wynosi 46 punktów i jest niższy aż o 23 punkty w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w połowie 2021 roku. Z najnowszej edycji badania PZPM i KPMG pt. „Barometr nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych” wynika, że większość przedstawicieli branży nie spodziewa się zahamowania rozwoju elektromobilności – prognozując że do 2030 roku więcej niż co trzeci samochód osobowy będzie ładowany z gniazdka.

Światowy kryzys na rynku półprzewodników spowodował spadek sprzedaży w 8 na 10 firmach motoryzacyjnych działających na polskim rynku.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.